Logo Loading

News

Jedzenie krążków wypełnionych surową rybą, warzywami i ryżem wzbudza wielkie emocje zwłaszcza u osób, które nigdy wcześniej nie miały okazji skosztować sushi. Tradycja jedzenia tego przysmaku przybyła do Polski z dalekiej Japonii i szybko stał się on jednym z ulubionych dań mieszkańców kraju nad Wisłą. Jak jednak jeść sushi, aby robić to zgodnie z japońskim zwyczajem i delektować się pełnią jego smaku?

Pałeczki i nie tylko

Większości osób jedzenie sushi kojarzy się z pałeczkami. Okazuje się jednak, że sami Japończycy dosyć często używają do tego jedynie własnych rąk. Dlatego ci, którzy mają jeszcze problem z władaniem pałeczkami, nie powinni obawiać się odwiedzin w restauracji. Spożywanie sushi rękami z pewnością nie będzie nietaktem!

Jak przygotować się do pierwszego kęsa sushi?

W dobrej restauracji sushi na stole znajdziesz mały półmisek. Służy on do tego, aby wlać do niego sos sojowy. Pamiętaj, że naczynie to nie może być wypełnione po brzegi! Po pierwsze jest to uznawane za nieeleganckie, a po drugie znacznie utrudnia maczanie kawałków sushi w sosie. Jeżeli natomiast jesz nigiri, zanurz w sosie tylko rybę – ryż nie powinien mieć z nim kontaktu.

Z czym można jeść sushi?

Polacy chętnie jedzą sushi wraz z rozmaitymi dodatkami. Jednak według tradycji jego smak podkreśla się sosem sojowym, imbirem oraz wasabi. Imbir powinien być przerywnikiem między kolejnymi kawałkami. Neutralizuje on smak, dzięki czemu można poczuć pełnię aromatu kolejnego kęsa. Natomiast wasabi, które można porównać do znacznie ostrzejszej wersji chrzanu, warto dodać do sosu sojowego. Nawet jeżeli lubisz pikantne przekąski, nie przesadzaj z wielkością jego porcji. Wasabi jest niezwykle wyrazistym, ostrym w smaku dodatkiem.

Sushi wcale nie takie straszne

Jak widzisz, jedzenie tego azjatyckiego przysmaku, nie jest niczym trudnym. Co jednak zrobić, aby smakowało tak, jak w Kraju Kwitnącej Wiśni? Przede wszystkim nie należy dzielić kawałków sushi ani gryźć ich tylko do połowy. Każdy z nich stanowi całość i unikalną kompozycję. Ponadto sięgając po kawałki ze wspólnego talerza, nie używaj wąskiej części pałeczek. Do tego służą ich szersze zakończenia.

sushi warszawa ursus

Related Posts